ODA TARİHÇE

Odamız, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası adı altında 1989 yılında kurulmuştur. Kurucu Başkanı olarak ilk Yönetim Kurulu Başkanlığını Orhan Aydoğan 6 aylık bir süreliğine yapmış daha sonra da Nejdet Özer göreve seçilmiştir. Bu iki Başkanımız zamanında da Meclis Başkanlığını Hasan Hüseyin Benli yürütmüştür. 1990-1998 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gülsoy, Meclis Başkanlığını ise Yaşar Öztürk olmuştur.  1998 yılından bu yana ise Yönetim Kurulu Başkanlığını R. Nuri Dirik, Meclis Başkanlığını da Fevzi YÜNCÜ yürütmektedir.

Odamızın 10 Meslek Komitesi, 54 Meslek Komitesi üyesi, 22 Meclis üyesi ve 910 faal üyesi, 5 personeli ile birlikte hizmet vermektedir. Ticaret ve Sanayi Odamız faaliyet alanı içerisinde Yalvaç ve çevresindeki Şarkikaraağaç, Gelendost,  Yenişarbademli ilçelerinde gerçekleşen  ticari ve sınai faaliyetlerin gelişmesine yardımcı olmanın yanında; Kapasite raporları, İş makinesi tescil işlemleri, Menşei Belgeleri, Rayiç Fiyat tespitleri, Üye Sicil ve Faaliyet Belgeleri Ticaret Sicil İşlemlerini de Oda bünyesinde yürütmektedir.

Mayıs 2007 tarihi itibari ile  Odamız bünyesinde “KOSGEB Sinerji Odağı” . Bu Sinerji odamğımız vasıtası ile KOSGEB’ in faaliyet ve destekleri iş ve işlemleri yürütülmekte olup KOSGEB destek işlemlerinin yanı sıra bilgilendirme ve eğitim seminerleri Odamızla işbirliği halinde yürütülmektedir.

Isparta ticaret borsasının bir personeli tarafından odamız iş çevresindeki borsa tesciline tabi iş ev işlemler odamız bünyesinde yürütülmektedir.

Odamız 2001 yılında kurulan “Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı”  kurucu üyesi olarak mütevelli heyetinde ve yönetim kurulunda yer almıştır. Bu vakfın her türlü çalışma faaliyetlerinde Odamızı yönetim kurulu başkanımız R.Nuri DİRİK temsil etmektedir. 

Oda çevresindeki meslek kuruluşları ve Yalvaç  Meslek Yüksek Okulu ile işbirliğimiz sürekli devam etmektedir. Yine Odamız çevresinde ki kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa yürüttüğümüz  AB proje çalışmalarımız artarak devam etmektedir.