VERGİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

03/07/2019

30. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında 06.03.2019 tarihinde Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yalvaç Meslek Yüksek Okulunda saat: 19: 00 da düzenlenen yemeğin ardından Şehit Uzman Çavuş Nebi Aslan Konferans Salonunda ilçe protokolünün katılımıyla Yalvaç Vergi Dairesi Müdür Vekili Taşip Şahan açılış konuşması ile programı başlattı.

Yalvaç Vergi Dairesi Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleşen ve Odamız ile Yalvaç Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Yalvaç Esnaf Odaları ile birlikte düzenlenen organizasyonda, “Yalvaç Ekonomisinin Dünü Bugünü ve Yarını” konulu sunum gösterildi.

Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sürmeli Yağcı sunumunda, Ahilik ve Ahiliğin tarihi hakkında konuşma yaptı. Konuşma sonrası ilçemizde yok olmaya yüz tutmuş meslek erbapları olan Semerci Orhan Köstüklü, Minyatür Arabacı Yaşar Küçüker ve Keçeci Gencer Kondal’ a ödüllerini takdim etti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Yalçın Kurucu yaptığı konuşmada “Bu yıl 30. sunu kutladığımız vergi haftası etkinlikleri çerçevesinde tertip etmiş olduğumuz bu geceye hoş geldiniz der, sizleri saygı ile selamlarım.  Tarih ve kültür şehri olarak bilinen ilçemizin aslında bir ticaret şehri olduğunu, mayasında üretmeyi, istihdam etmeyi, cesareti ve ticareti barındırdığını söylemek isterim.

Ülkemizde sadece gelişmiş illerde bulunan ve nadir ilçelere açılmasına müsaade edilen Ticaret ve Sanayi Oda’mız bünyesine Gelendost, Şarkikaraağaç ve Yenişarbademli İlçelerini de alarak 1989 yılında ilçemizde kurulmuştur.

O günün ulaşım engellerine rağmen, ilçemizde 20 Ocak 1920 tarihinde kurulan Yalvaç Osmanlı Elektrik ve Emtia Anonim Şirketi ve akabinde 1924 yılında kurulan ilk deri fabrikamız, Yalvaç’ımızın ticaret şehri olduğunun ispatıdır.  Ayrıca ilimizin sembolü haline gelen gül yetiştiriciliği ve gül yağı imalatı Yalvaç eşrafından Meydan Beyoğlu İsmail Efendi tarafından 1880 yılında Isparta’mıza kazandırılmıştır.

Geçmişte ilçemizde konfeksiyon ve dericilik alanında yüzlerce işletme ve binden fazla istihdam sağlanmıştır. Yine ilçemizden çıkmış ülkemizde marka olmuş birçok firmalarımız vardır. Bunlar; Weltew Mobilya, Fantom Fanset Elektrikli Ev Aletleri, Adil Işık Giyim, Kervan Çeyiz Mağazaları ve Kaan Makine gibi firmalardır. Günümüzde ise gerek kalkınmada öncelikli iller arasında olmayışımız, gerekse Organize Sanayi Bölgesini açamayışımız, azalan ve göç veren nüfusumuz, sektörlerimize kalifiye eleman bulmakta ve yetiştirmekte zorlanmamız, firmalarımızı küçültmeye ve hatta kapanmaya götürmektedir.

YALTSO olarak hedefimiz Yalvaç’ımızı, Organize Sanayi Bölgesi’ni en kısa zamanda hayata geçirerek, üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan ve ülkesine katma değer sağlayan bir şehir haline getirmektir.  Kimyasal arıtma tesisi kurarak, dericilik sektörümüzü tekrar ayağa kaldırmalıyız. Şu anda sadece Azerbaycan’a yaptığımız çırçır role ihracatımızı Kırgızistan ve Hindistan’a da yaparak güçlendirerek devam ettirmeliyiz. Ayrıca ilçemizde bulunan Pisidia Antiocheia antik şehrini inanç turizmine kazandırmalı ve ekonomik girdilerimizi arttırarak daha fazla vergi ödememize imkan sağlamalıyız. Çünkü vergi devletin bizlere yüklemiş olduğu ekonomik yükümlülüklerdendir. Mükellefler olarak üzerimize düşeni yaptığımızda, ödenen bu vergiler bizlere yol, su, elektrik olarak geri dönmektedir. Bu alınan vergiler sayesinde devletimiz bizlere hizmet vermektedir. Vergi ödemek her vatandaşın asli görevlerinden bir tanesidir. Cenab-ı Allah bizlere daha çok vergi vermeyi ve istihdam sağlamayı nasip eylesin.  YALTSO olarak üyelerimizin vergiye dair işlemlerinde; göstermiş oldukları ilgi, alaka, hoşgörü, yardım ve yakınlıklarından dolayı başta Vergi Dairesi Müdürümüz Talip ŞAHAN Bey’e ve personellerine teşekkürü bir borç biliriz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımı sunarım” dedi.

Başkanımız Sayın Kurucu konuşmalarının ardından Odamız en eski üyelerinden Küçükler Ticaret Nusret Küçük’ e, Genç Kadın Girişimcilerden Dakduklu Kimya Metalurji A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Huriye Dakduklu’ ya ve yapmış olduğu ihracatlardan dolayı Benzet Deri – Erdoğan Benzet’ e, Özdemirler Ticaret Ali Özdemir’ e Genç Girişimci Halit Utkan Irak – UTYAWOOD firma yetkilerine  plaketlerini verdi.

Program, diğer Esnaf ve Sanatkâr Odalarının genç girişimcileri ve en yüksek vergi veren üylerine plaketlerini vermesiyle devam etti.

Program sonunda Isparta defterdarı Nazım Kaya ve Yalvaç Kaymakamımız Sayın Aytekin YILMAZ gerçekleşen programdan ötürü duymuş olduğu hoşnutluğu dile getirdilerHaber Resimleri