MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVLARI YALTSO’DA BAŞLIYOR SON BAŞVURU 31 TEMMUZ 2017

07/19/2017

TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen TOBB - MEYBEM tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları, Odamızın girişimleriyle MEYBEM ile imzalanan protokol kapsamında Yalvaç'ta gerçekleştirilecek.

TOBB - MEYBEM tarafından Odamız işbirliğiyle ilçemizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaktır.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte ve 2016/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan mesleklerde (MeslekiYeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli 

mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerinçalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacaktır.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 48 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır.

 

Sınavlar, TOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları Odamızda,Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenecektir.

 

TOBB - MEYBEM tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlardan olan ve bölgemizde de yoğun faaliyet gösterilen inşaat grubundaki meslekler şunlar;

 

Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Duvarcı, İskele Kurulum Elemanı, Sıvacı, Seramik Karo Kaplamacısı, Isı Yalıtımcısı, Panel Kalıpçı, Düz İnşaat İşçisi,

 

Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’de ilk olarak TOBB -MEYBEM tarafından Odamız kanalıyla  verilebilecektir.

 

Mesleklerde en az 10 kişilik grup oluşması durumunda sınavlar Odamız aracılığıyla Yalvaç’ta düzenlenecektir.

 

Sınav ve belgelendirme talepleri Odamız tarafından alınacaktır. Evrakları teslim etme son tarihi 31 Temmuz 2017 mesai bitimine kadardır.

 

Sınava katılmak isteyenlerden istenen belgeler:

1-    Başvuru formu (Odamızdan temin edilebilir)

2-    Nüfus Cüzdanı fotokopisi

3-    2 adet fotoğraf

4-    Sınav ücretlerinin yatırıldığına dair banka dekontu

5-    Sağlık Raporu (İskele Kurulum Elemanı için)

6-    Tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında başvuru yapanlara ilişkin beyan (Odamızdan temin edilebilir)

 

Ayrıntılı bilgi için Odamız ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İletişim Bilgileri:

 

Tel: 0 246 441 3374 / Faks: 0 46 441 7622