ODAMIZDA KREDİ GARANTİ FONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

04/26/2017

Oda Yönetim Kurulu tarafından Organize edilen ve konunun tarafları olan Oda iş çevremizdeki banka şube yetkililerinin de davetli olduğu Kredi Garanti Fonu” (KGF) Bilgilendirme Toplantısı Oda Meclis üyeleriyle birlikte 26 Nisan 2017 Çarşamba günü saat 20:00 de yapıldı

Oda Meclis Toplantı Salonumuzda yapılan toplantıya, Meclis üyelerimizle beraber Yalvaç’ta Şubeleri bulunan Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank ve Finansbank temsilcileri katıldı.


Toplantı, Bölgemizin işlem yönünden bağlı bulunduğu Denizli KGF şube Yönetmeni Serkan UZUN ve Kıdemli Uzman Melih DÖNMEZ’ in verdiği görsel sunumla başladı. Daha sonra KGF’ de son değişiklikler ve yapılan uygulamalar hakkında bilgiler verildi. 


Toplantı sonrasında uygulama konusunda Banka yetkililerinin ve Meclis Üyelerimizin sorularına KGF Uzmanlarınca cevaplar verildi. 


KGF uzmanlarının bahsetmiş olduğu değişiklilerin en önemlileri şu şekildedir:


-KOBİ dışındaki tüm firmalara da kefalet verilebilecektir.


-Kefalet Komisyonu peşin olarak  %0,03 e düşürülmesi; Buna göre komisyon artık peşin ancak bir kereliğine ve on binde 3 olarak  firma tarafından verilecektir.


-Yatırım kredileri 10 yıl vadeli ve 3 yıla kadar ödemesiz dönemli olması; 7 yıl vadeli ve 2 yıl ödemesiz dönemli yatırım kredilerinin, yatırımı teşvik etmek amacıyla kredi vadesi 10 yıla ve ödemesiz dönemi de işletme sermayesi açısından önemli olması nedeni ile 3 yıla çıkarılması kararlaştırılmıştır.


-Kefalet oranı da KOBİ’ler için %90 ve KOBİ dışı firmalar için de %85 ‘e çıkarılmıştır.


-KOBİ firmalarında kefalet limiti 12.000.000.-TL, KOBİ dışı firmalarda ise 200.000.000.TLye kadar çıkarılması; Bu çerçevede kefalet limitleri çeşitli projelere göre 2.000.000.—4.500.000.- TL ile 1.000.000.-45.000.000.- USD iken günün gelişen ekonomik koşullarına göre KOBİ firmalarında 12.000.000.TL KOBİ dışı firmalarında ise 200.000.000.-TL ye kefalet limitleri çıkarılmıştır.


Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş çevremizde KGF kullanım oranlarının çok düşük olduğunu belirten uzmanlar, KGF de yaşanan son değişikliklerle bir çok konuda avantajlar elde edildiğini bu toplantıdan sonra da gerek banka şubelerimiz gerekse ticaret odası kanalı ile gerekli tanıtımların yapılarak daha fazla işletmemizin KGF’ den faydalanacaklarına inandıklarını söylediler. 


Oda Meclis Başkanı Fevzi Yüncü KGF Uzmanlarına verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, KGF’ nin üyelerimize tanıtımı ve daha fazla faydalanılması için gerekli çalışmaları yapacaklarını ve Yalvaç TSO olarak gerek bankalarla gerekse KGF ile her türlü işbirliğine hazır olunduğunu bildirdi.


Haber Resimleri