YALVAÇ TİCARET VE SANAYİ ODASI’NIN EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLİ YÜRÜTMEKTE OLDUĞU UR-GE PROJESİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN WOP DUBAİ 2016 MEYVE FUARI FAALİYETİ HAKKINDA AÇIKLAMA

11/24/2016

Odamızın yürütmekte olduğu Ekonomi Bakanlığı destekli Uluslar Arası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi UR-GE projesi kapsamında 13 – 15 Kasım 2016 tarihleri arasında WOP DUBAİ 2016 meyve fuarına proje kapsamındaki 19 firmadan 12 firma temsilcileri ile birlikte bir stant açarak katıldık. Firmalarımızın tamamı Elma üreten, Elma deposu bulunan, Elma ticareti yapan şirketlerden oluşmaktadır.

Bu fuara katılmadan önce firmalarımıza ihracat hakkında bilgilendirme eğitimleri yapıldı,

Gelendost Apple adına web sayfası, e-posta adresi ve logo çalışması yapıldı,

Elma ihracatı ile ilgili her ülke için ayrı Gümrük ve lojistik-Nakliye fiyat çalışmaları yapıldı,

Projede yer alan tüm firmaların iletişim bilgileri ve fotoğraflarının yer aldığı İngilizce katalog hazırlanarak bastırıldı.

Firma temsilcileri adına kartvizitler yapıldı,

Fuara bölgede yetişen elmalardan 28 koli elma götürüldü.

Fuarın açıldığı ilk günden itibaren standı ziyaret eden herkese elma ikramı yapıldı. Dolayısıyla standımız yüzlerce kişi ziyaret ederek oldukça ilgi çekti,

Bizim için en önemli tarafı stantta hazır bulunan tercümanımız aracılığı ile 45 firma ile elma hakkında temaslar kuruldu. Elma hakkında firmalarımız arasında direk temaslar yaşandı. Bu iş adamlarının ve firmaların iletişim bilgileri, kartvizitleri alındı.

Firmalarımızın kartvizitleri ve Gelendost elma firmaları hakkında daha önce hazırlanan İngilizce kataloglar verildi.

Standımızı Dubai Başkonsolosu, Ticari ataşesi ve personeli ile Dubai Belediye başkanı ziyaret etti.

 

Genel olarak standa gelen yabancı firmalar elma cinslerine göre, İngilizce fiyat tekliflerinin kendi firmalarına yazılı olarak iletilmesini talep ettikleri anlaşıldı.

 

Fuara katılan Gelendost’ lu firma temsilcileri de bu pazarlardaki rakiplerinin ürün cinsleri, ambalaj şekilleri, piyasa fiyatları vd. ihracat konularında bilgi sahibi oldular.

 

Ayrıca, Dubai serbest bölgede yapılması düşünülen soğuk hava deposu konusunda, Serbest bölge Türkiye sorumlusu ve Başkan yardımcısından bizzat bilgiler alarak karşılıklı görüş alış verişinde bulundular.

 

Gelendost Elması Dünyaya Açılıyor sloganı ile çıktığımız yolda çalışmalarımızın devam edeceğini üyelerimize ve kamuoyuna duyururuz.

 

 

R. Nuri DİRİK

Yönetim Kurulu Başkanı

Haber Resimleri