YALTSO 4. ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLER SEMİNERİ’NE KATILDI

11/04/2016

27-28 Ekim 2016 tarihlerinde Antalya Kervansaray Otel’de gerçekleşen seminere, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Meclis Başkanı Fevzi Yüncü, Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Dirik, Meclis Başkan Yrd. Ali Başaran, Yönetim Kurulu Üyeleri, Atila Başaran, Süleyman Erol, Mehmet Cantekin, Osman Köse katıldı.

"Türkiye ve Diğer Akdeniz Ülkelerinde Coğrafi İşaretler: Gelişme Eğilimleri Sorunlar ve Beklentiler" alt başlıklı "4.Uluslararası Antalya Coğrafi İşaretler Semineri", Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır'ın açılış konuşmasıyla başladı.

Çandır, coğrafi işaretler konusunda Türkiye olarak yolun çok başında olduğumuzu, yapılan araştırmalara göre ülkemizde 2500-3000 civarında coğrafi işaret alabilecek ürün olduğunu, Türkiye'nin ise tescilli coğrafi işaret sayısının ise bunun sadece % 10-12'si (191 coğrafi işaret) olduğunu belirterek daha alınacak çok yolumuz olduğunu söyledi. Ayrıca Çandır, bu toplantılardan çıkacak bilimsel paylaşımların herkese katkısı olacağını dile getirdi.

İki gün süren seminerde yerli ve yabancı panelistler tarafından altı oturumda: “Coğrafi işaretler alanında uluslararası son gelişmeler”, “Coğrafi işaretlerde ulusal yönetişim-Türkiye, Fransa ve Yunanistan örneği”, “Coğrafi işaretlerde ürün yönetişimi, denetim, ikili anlaşmalar” ve genel değerlendirme başlıklarında tebliğler sunuldu.  

Haber Resimleri