YALTSO TARAFINDAN HAZIRLANAN URGE PROJESİ KAPSAMINDA İLK ALIM HEYETİ ZİYARETİ TAMAMLANDI

Odamızca hazırlanan UR-GE projesi kapsamında alım heyeti ziyaretinin ilki 10-12 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Alım heyeti programına Rusya’dan 1, Malezya’dan 2, Etiyopya’dan 1 ve Ürdün’den 1 alıcı firma temsilcileri, Gelendost’ tan da satıcı konumunda 10 firma temsilcisi katıldı.

Yurtdışından ağırlıklı olarak elma alımı için gelen firma temsilcileri 2 gün boyunca, alım heyeti programına katılan 10 firmanın soğuk hava ve paketleme tesislerini, meyve bahçelerini gezerek incelemelerde bulundular.

İki gün boyunca yapılan inceleme ve değerlendirme gezilerinin ardından, 12 Ekim 2016 Çarşamba günü Yalvaç’ta 10:00-16:00 saatleri arasında alıcı ve satıcı gruplar bir araya geldi. Her ülke firmaları ile ayrı ayrı yapılan görüşmelerde yapılan pazarlıklar sonucunda Ütopya firması 4 Konteyner elma, Malezya firması da 2 Konteyner elma alarak, ilk satış için anlaşmaya vardılar.

Alım heyetinde bulunan Ürdünlü firma ise elma fiyatlarını yüksek bularak daha sonraki ziyaretlerde alım yapabileceğini belirtti.

Yurtdışından gelen alım heyetinin tamamı Gelendost Elmasını beğendiklerini, depolama, soğutma ve paketleme de kullanılan teknolojiden memnun kaldıklarını, şu anda elmayı Avrupa ve Güney Afrika ülkelerinden satın aldıklarını ancak aynı şartların oluşması durumunda Türkiye ile ticaret yapmayı tercih edeceklerini ifade ettiler.

Proje kapsamında ilk kez gerçekleştirilen bu alım heyeti ziyareti, proje kapsamında hazırlanan analiz raporunda 3 yıllık proje süresince en az 4 kez daha gerçekleştirilecek.

Gelendost’tan projeye katılan firma yetkilileri, önümüzdeki ayda Dubai, Umman ve Bahrey’e ilk kez iş gezisi gerçekleştirilecek olup, Dubai’de düzenlenen meyve sebze fuarına katılarak stant açacaklar.

  

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu


Haber Resimleri