ÜYELERİMİZE YÖNELİK İHRACAT EĞİTİMLERİ DÜZENLENDİ

Üyelerimizin sektörel olarak yurtdışına açılmalarını sağlamak amacıyla Odamızca hazırlanan UR-GE projesi kapsamında, Afyonkarahisar Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) A.Ş. bünyesindeki eğitmenler tarafından aşağıda belirtilen tarihlerde ihracat eğitimleri düzenlendi. Eğitimlere ağırlıklı olarak Ur-Ge Projesine dahil olan 19 şirketin ortakları, yetkilileri ve çalışanları katıldı.

Gelendost İlçesinde, iki ayrı tarihte verilen eğitimlerden “Dış Ticaret Yönetimi” ve “İhracat Teşvikleri ve Destek Programları” eğitimleri 03 Eylül 2016 tarihinde, “Kurumsallaşma” Eğitimi ise 07 Eylül 2016 tarihinde Akakarlar Soğuk Hava Tesisi Ltd. Şti.’ne ait eğitim ve toplantı salonunda düzenlendi.

 

Afyonkarahisar ABİGEM A.Ş. bünyesindeki eğitmenler Orhan Ekiz, Ömer Yeşil tarafından 14:00 ile 17:45 saatleri arasında verilen “Dış Ticaret Yönetimi” eğitiminde; Dış Ticaret Nedir, İhracat Prosedürleri, İthalat Prosedürleri, Gümrük Mevzuat ve Uygulamaları, Dış Ticarette Kullanılan Teslim Şekilleri, Dış Ticarette Ödeme Yöntemleri, Dış Ticarette Nakliye ve Sigorta İşlemleri konuları, aynı gün 18:00 -19:45 saatleri arasında Hüsnü Selim Şenbabaoğlu tarafından verilen “İhracat Teşvikleri ve Destek Programları” eğitiminde; İhracata Hazırlık Destekleri, Pazarlama Destekleri, Yüksek Katma Değere Göre Destekler, UR-GE Desteği, Pazara Giriş Belgeleri Desteği, Pazar Araştırması Desteği, Fuar Destekleri, Yurtdışı Birim-Marka ve Tanıtım Desteği, Tasarım Desteği, İleri Teknoloji Şirket Alım Desteği, İhracatta Devlet Yatırımları konuları anlatıldı.

 

07 Eylül 2016 tarihinde Dr. Özlem Tuna tarafından 09:00-12:45 saatleri arasında verilen “Kurumsallaşma” eğitiminde ise Kurumsallaşma ve Aile Şirketleri, Kurumsallaşma ile İlgili Kavramlar, Kurumsallaşmanın Amaçları, Kurumsallaşma için Yapılması Gerekenler, Aile Şirketleri, Aile Şirketlerinde Kurumsallaşmanın  Gerekliliği, Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma için Yol Haritası, Kurumsal Yöntem, Kurumsal Yöntemin Amaçları, Kurumsal Yöntemin İlkeleri

Konularında katılımcılara bilgiler aktarıldı.