YALVAÇ’IN KALKINMASI OSB, OSB’ NİN HAYATA GEÇMESİ DE ARITMADAN GEÇİYOR

2001 yılında başlayıp bugüne kadar süren ve gelinen noktada kör düğüm olan Organize Sanayi Bölgemiz şuan %51 Özel İdare %43 Yalvaç Belediyesi %6 Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile sürdürülmektedir. 3 etapa ayrılan Organize Sanayi Bölgesinde 1. etapta 320 bin metre kare alan istimlak edilmiş ve içerisinde 23 adet parsel oluşturulmuştur.

Ancak tahsise geçeceğimiz ilk etapta karşımıza Eğirdir Gölünü Koruma Planı çerçevesinde ilçemiz su havzasında yer aldığı için hiç bir endüstriyel ve kimyasal atığa sebep olacak sektörlere izin verilmediği görülmüştür.

Bunun üzerine imar planı değişikliği için Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden görüş istenmiş ancak uygun görülmemiştir. Organize sanayi faaliyete geçtiğinde ilçemizde 12 ay sürdürülebilir ekonomik bir yapı oluşacak, istihdam alanı oluşacak ve dışarı göçün önü kesilecektir. Organize Sanayi Bölgesinin hayata geçmesinde en hızlı ve en kalıcı çözüm mevcut arıtmamızı kimyasal arıtmaya dönüştürerek, hem organize sanayi hem de deri sanayideki düğüm çözülmüş olacaktır.

Bunu hayata geçirmekte çok güç olmayacaktır. Burada görev OSB’nin 2. Büyük ortağı Yalvaç Belediyesine düşmektedir.