2023 TARIMSAL KALKINMA PLATFORM TOPLANTISI ODAMIZDA YAPILDI

Bölgemizde üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlerin, bölge ve ülke pazarında markalaştırılması, uluslararası pazarlarda rekabet edebilir

Bölgemizde üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlerin, bölge ve ülke pazarında markalaştırılması, uluslararası pazarlarda rekabet edebilir hale getirilerek ihracata yönlendirilmesi, bölge insanımızın zenginleşerek refaha ulaşabilmesi için yapılacak çalışmaların neler olabileceği konusunda değerlendirmelerde bulunmak üzere, 13 Ağustos 2014 Çarşamba günü saat 14:00 te Odamızda 2023 Tarımsal Kalkınma Platform Toplantısı yapılmıştır.


Odamız Eğitim ve Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Oda Yönetim Kurulu Başkanı R. Nuri Dirik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Kurucu, Genel Sekreter Mehmet Sesli, Yalvaç Belediye Başkanı H. Hilmi Tütüncü, Yalvaç Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Şakir Şahin,  Yalvaç Teknik Bilimler MYO Müdür Yardımcısı İbrahim Genç, Isparta İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Cenk Şölen, Yalvaç ve Şarkikaraağaç Tarım İlçe Müdürleri, Isparta S.D.Ü. Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hasan Yılmaz, Yalvaç Köy ve Kasabalarında faaliyet gösteren Tarımsal Kalkınma ve Sulama Kooperatifleri Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Köy muhtarları katıldı.


 


Prof. Dr. Şakir Şahin’in Moderatörlüğünü yaptığı toplantıda, açılış konuşmasını R. Nuri Dirik yaptı. Başkan yaptığı konuşmada, Bölgemizdeki tarım ve hayvancılığın öneminden bahsederek, bu konuda yapılacak çalışmaların bölgesel kalkınmamız için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Başkan konuşmasının devamında birlik ve beraberlik içerisinde herkesin taşın altına elini koyarak birlikte hareket etmesi gerektiğini bu konuda Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerine düşeni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.


Başkanın yaptığı konuşmanın ardından sunum yapan Isparta S.D.Ü. Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hasan Yılmaz, “2000 Yılı Sonrası Tarım Politikalarının Kırsal Kesim ve Tarımsal Yapı Üzerine Sosyo-Ekonomik Etkileri: Batı Akdeniz Bölgesi Örneği” başlıklı TÜBİTAK araştırma projesinin sonuçlarını slayt gösterisiyle katılımcılara aktardı.


Doç. Dr. Hasan Yılmaz’dan sonra Isparta Tar. Koop. Eski Başkanı Şenel Özkanlı yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için üreticilerin birlikler vasıtasıyla güçlenmesi gerektiğini ifade etti bu toplantının bu işe başlamada bir adım olmasını temenni  ettiğini bildirdi.


Toplantıda konuşan İl Tarım Müdürü Cenk ŞÖLEN, kurum olarak bölgede toprak analizlerinin yapıldığını, bölgemizin göller yöresinde yer aldığından don olaylarından asgari düzeyde etkilendiğini  bunun önemli bir fırsat olduğunu en yakın örneğinin de kayısıda yaşadığını söyledi. Yalvaç Merkez ikliminin deveci armudu ve çilek üretimi, Kuyucak Köyünde Büz Gülü Üzümü ve Çilek, Çetince’nin ise Salatalık üretimine elverişli olduğunu , üretimde doğru ürün seçerek verimli ürünler alınmasının en güzel örneğinin  Çetince Köyünde yaşandığını vurguladı. İl Müdürü Şölen ayrıca, sadece üretimin yeterli olmadığını ürün pazarının da bulunması gerektiğini dile getirdi.


 Toplantıda son olarak konuşan Yalvaç Belediye Başkanı H. Hilmi Tütüncü, Tarımda kooperatifleşmenin öneminden bahsederek çiftçinin birleşmesinin her konuda avantajlı olduğunu söyledi.


Yapılan konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi ve saat 16:30 da toplantı sona erdi. 


 Toplantı yapılan görüşmeler rapor haline getirilerek önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.