Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik ile birlikte cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik ürünleri cayma hakkında düzenleme yapıldı. Tüketiciler, artık satın aldıktan sonra keyfi olarak ürün iade talebinde bulunamayacak.Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ürünlerin iadesinde kargo ücreti ve cayma hakkı konularında düzenlemeler yapıldı.

Bu kapsamda cep telefonu, bilgisayar, tablet, akıllı saat, insansız hava araçları gibi ürünler için düzenlenen uzak mesafe satış sözleşmelerinden tüketiciler cayma hakkından faydalanamayacak. Bununla birlikte söz konusu ürünlerde teknik sorun olması durumudna iade süreci normal şekilde işletilebilecek.

Yine aynı yönetmelikle, iade sürecinde ürünün iade kargo ücreti artık tüketici tarafından karşılanırken, bu süre 14 güne çıkarıldı. Kredi kartı ile taksitle yapılan alışverişlerde ise iadeler bankalar tarafından artık tek seferde yapılacak.

Yönetmelikte kredi kartı ile ilgili olan madde 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren diğer maddeler ise 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

İlgili yönetmelik değişikliğini Resmi Gazete üzerinden okumak için burayı tıklayabilirsiniz