TOBB MEYBEM Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Belgesi Hizmetleri

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: TOBB’nin 01.08.2018 tarihli ve 11724 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, Ticaret Bakanlığı tarafından MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen ikinci el motorlu kara taşıtları alım-satım işini yürüten kişiler için (Galeri vb.) TOBB MEYBEM tarafından yetki alma çalışmasının devam ettiği ve Ağustos 2018 itibariyle sınav ve belgelendirme hizmetinin başlatılacağı bildirilmiştir.

Bu kapsamda, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 ve Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Sorumlusu Seviye 5 mesleklerinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yetkilendirme süreci tamamlanmıştır.

Sınav ve belgelendirme ücret tarifesi Ek-l’de yer almakta olup, söz konusu mesleklerin devlet teşviki kapsamında olmaması nedeniyle, sınava girecek aday sayısına bağlı olarak ayrıca bir indirim uygulanacaktır.

İkinci el ve sıfır araç alım satımı yapan ve iş makinesi alım satım işlemi yapan üyelerimiz ve çalışanlarının, İl/İlçe Ticaret Müdürlüklerinden “Yetki Belgesi” alabilmeleri için, ivedilikle mesleki yeterlilik belgelerini tamamlamaları gerekmektedir. Konuya ilişkin bilgi notu Ek-2’de yer almaktadır.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,