Akkuyu Nükleer Santrali

SAYIN ÜYEMİZ


 


İlgi: TOBB’nin 13.07.2018 tarih ve 0341/306/10755 sayılı yazısı


İlgi yazıda, Ülkemiz ve Rusya arasında “Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin (NGS) Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma” ile ülkemizin ilk nükleer santralinin kurulması için, çalışmalara başlandığı ifade edilmektedir.


Yazıda devamla, Akkuyu NGS Projesine (Proje) ilişkin çalışmaların, santralin sahibi ve işletmecisi olan Akkuyu Nükleer A.Ş.isimli, özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş Proje Şirketi tarafından yürütülmekte olduğu, Proje kapsamındaki ihalelerin Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Rosatom (nükleer enerji alanında yetkili Rus devleti şirketi) kurallarına göre düzenlendiği belirtilmektedir.Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından hazırlanan ihale prosedürlerine İngilizce ve Rusça olarak  http://www.akkunpp.com/akkuyu-ngs-as-ankara  adresinde, yıllık ihale takvimlerine  http://akkunpp.com/to-suppliers adresinden, ihale duyurularına ise http://zakupki.rosatom.ru/en adresinden erişim sağlanmaktadır.


Türk firmalarının yıllık ihale takvimini incelemesi ve günlük olarak ihale duyuru sayfasını takip etmesi yerli katkının artırılması için büyük önem taşımaktadır.


Bilgilerinize sunarız.