BÜLTEN NO 10- URGE ANALİZ RAPORU KAPANIŞ TOPLANTISI

“GELENDOST ELMASI DÜNYAYA AÇILIYOR” UR-GE PROJESİ ANALİZ RAPORU KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI Ekonomi Bakanlığı onayladıktan sonra Odamızca yürütülen, “Gelendost Elması Dünyaya Açılıyor” isimli UR-GE projemizin “İhtiyaç Analiz Raporu Kapanış” toplantısı Gelendost Belediyesi toplantı salonunda 11 Temmuz 2016 Pazartesi günü yapıldı.

Projemizin kısaca amacı, bölgemizde yetişen başta Elma olmak üzere kayısı ve Armut meyvelerine pazar araştırması, projeye dahil olan firmaların yurt dışı Pazar faaliyetlerinde eğitim, araştırma, danışmanlık, iş gezisi, alım heyetleri ve fuar vb. organizasyonlar sayesinde bu meyvelerin ihracatı ve dünyaya tanıtımını sağlamaktır.

 

İhtiyaç analiz raporunu hazırlayan firma uzmanlarından, İstanbul İhracatçılar Birliği Eski Genel Sekreteri Dr. Yasemin DEMİRDAĞ’ın sunumunu yaptığı toplantıya; proje kapsamındaki firma temsilcilerinin yanı sıra, Gelendost Belediye Başkanı Sayın Mehmet SEZGİN, BAKA uzmanı Mustafa YÜCE ve Yalvaç TSO yetkilileri katıldılar.

 

Bölgemizde yetiştirilen elma, kayısı ve armut’ un yurt dışına ihracat yapılabilmesi için gerekli olan ihtiyaçlar uzmanlar tarafından hazırlanan raporda gerekçeleri ile birlikte firma yetkililerine sunuldu.

 

Bölgemizde, Ülkemizde ve dünyada üretilen, elma, kayısı ve armut miktarları, maliyeti, çeşitli kıyaslamaları, ihracatta ve ithalatta başı çeken ülkeler ile Ülkemizin bunlar arasındaki yerleri ele alındı. Firmalarımızın güçlü ve zayıf yönlerinin firma sahiplerine anlatıldı.

 

Firma yetkilileri ve toplantıya katılanların görüş ve önerileri doğrultusunda katkıları da alınarak;

Projeye katılan firmaların alması gereken eğitimler, danışmanlık hizmetleri, iş, fuar ve inceleme-araştırma gezileri ile alım heyeti talep edilecek ülkeler, uzman öneri ve katkılarıyla hep birlikte tespit edildi.

 

İhtiyaç analizi raporunun kısa zaman içerisinde tüm URGE projesine dahil olan firmalarımıza ve Yalvaç TSO ya kitap halinde dağıtılarak bakanlığa sunulacağı, Ağustos ayının sonlarına doğru da yurt dışından ilk alım heyetinin Gelendost elmamızı dalındayken gösterilmesi planlanmaktadır.

 

Üyelerimize ve Kamuoyuna Duyurulur.

 

YALVAÇ TSO

YÖNETİM KURULU