BÜLTEN NO 7- URGE PROJESİ GELENDOST TANITIM TOPLANTISI

GELENDOST’ TA URGE PROJESİ TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ Ekonomi Bakanlığı 2010/8 sayılı “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve Bakanlık tarafından onaylanan “Gelendost Elması Dünyaya Açılıyor” projesinin Gelendost ilçesinde tanıtım toplantısı düzenlendi.

26 Nisan 2016 Salı günü saat 20:30 da Gelendost Belediye Başkanlığı hizmet binasında yapılan toplantıya; Gelendost Kaymakamı İsmail Demir, Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin Isparta İl Genel Meclis Başkan Vekili Necdet Satılmış, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Dirik, Yönetim Kurulu Üyeleri, Oda Genel Sekreteri, Yalvaç Finansbank Şubesi yetkilileri ile birlikte meyve üretimi ve ticaretiyle iştigal eden firma temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yaltso Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Dirik;

“Ekonomi Bakanlığı’nın rekabet gücü ve ihracat seviyesini artırmak amacıyla çıkarttığı URGE tebliğine dayanarak “Gelendost Elması Dünyaya Açılıyor” Projesini başlattık. Misyonumuz özellikle Gelendost’taki meyve ihracatını artırmak.

 

Yoğun rekabetçiliğin yaşandığı bu günlerde hızlı gelişim ve değişime ayak uydurmak ve rekabette öne çıkmak için kümelenme yaklaşımının benimsenmesi gerekiyor. Kümelenme, kaybedenin hiç olmadığı ve kümede yer alanların tümünün kazandığı bir birliktelik.

 

Türkiye’de elma üretiminde marka haline gelen Gelendost ilçemizde ciddi oranda ve kaliteli elma üretimi mevcut bulunmaktadır. Bizim amacımız Gelendost’taki bu potansiyeli daha iyi değerlendirebilmek ve ürünlerinizin sadece Türkiye’de değil uluslararası piyasada pazarlayabilmenize yardımcı olmak.

 

Ekonomi Bakanlığından da onaylanan bu projede Bugün itibariyle 18 firma yer alıyor, Projemizi hazırlayan firmadan gelen uzman arkadaşlar, önümüzdeki günlerde firmaları dolaşarak ihtiyaç analizi hazırlayacaklar.

 

Daha sonra, Hedef Pazar çalıştayı ile ihracat yapılabilecek ülkeleri belirleyeceğiz, bu ülke pazarlarına giriş alternatifleri değerlendireceğiz. Projeye dahil olan firmalara eğitim faaliyeti,  danışmanlık faaliyetleri ve yurtdışı pazarlama çalışması düzenlenecek. Yurtdışına ziyaretler gerçekleşecek, yurtdışından da buraya alım heyetleri gelecek, firmalarımızı, elma bahçelerini yerinde inceleyecekler. 3 yıl sürecek proje sonunda katılımcı firmaların ihracat rakamlarının en az yüzde 50 oranında artmasını hedefliyoruz.

Ben şimdiden Projemizin Gelendost’a ve Bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

 

Nuri Dirik’in konuşmasının ardından firmaların ihtiyaç analizini yapacak olan Strateko Ekonomik Araştırma  Ve Danışmanlık Ltd. Şti.’nden Binhan Oğuz Berksoy tarafından projeyle ilgili ihtiyaç analizi hazırlanması, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, yurtdışı ticari geziler ve yurtdışından alım heyetlerinin gelişi konusunda detaylı bilgilendirme sunumu yaptı.

 

Binhan Oğuz Berksoy, “Gelendost Elması Dünyaya Açılıyor” projesinin 3 yıllık bir zamanı kapsadığı, bu süre kapsamında firmaların ihracat kapasiteleri artırmaya ve ihracata yönlendirmek için yapılacak web sayfası hazırlanması, broşür, eğitim faaliyetleri, yurt dışı iş gezileri gibi organizasyonlara Bakanlığın %75 hibe vereceğini belirtti.

 

Berksoy’un sunumu sonrası katılımcıların soruları yanıtlandı ve akabinde toplantı sona erdi.